Тъй като бурите се задават, ето какво трябва да знаете за неделната Daytona 500
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-18 | 12:10:17

Серията NASCAR Cup се завръща във Флорида в неделя, когато 40 пилота се борят за спечелването на „Великото американско състезание“, Daytona 500.

Ежегодната звездна афера – актьорът Дуейн „Скалата“ Джонсън е почетният главен маршал на събитието, за начало – очаква разпродадена публика, милиони гледащи от дома и зрители за първи път, които може да са уловили нови спортни документални сериали в Netflix.

Но бурите в района може да попречат на състезанието да вземе зелен флаг, когато е планирано.

Ето какво трябва да знаете, преди колите да се развихрят около Daytona International Speedway.

Как да гледате

Състезанието от 200 обиколки и 500 мили започва в 14.30 часа. ET и може да се види на FOX и неговите стрийминг услуги.

Дъжд дъжд Отиди си

Най-непосредствената грижа за днешното събитие е времето. Постоянните валежи отмиха съботното състезание от по-ниска дивизия Xfinity Series и прогнозата за неделя далеч не е слънчево.

Дейтона е суперскоростна писта с дължина 2,5 мили с високи завои, един от най-големите овали в серията – поради големия си размер, изсушаването на пистата ще разчита на спиране на дъжда поне час-два, преди колите да могат да стартират и навигирайте безопасно с максимална скорост. Всеки път, когато се появи нова поредица от бури, процесът започва наново.

Ако времето продължи да помрачава празненствата, състезанието ще бъде отложено за понеделник едва за трети път в историята си.

И беше целият жълт

Не виждате двойно – два жълти Ford Mustang ще започнат на първия ред.

Двукратен шампион от сериите и победител в Daytona 500 за 2015 г., Джоуи Логано зае полпозишън със средна квалификационна скорост на обиколка от 181,947 мили в час и ще бъде фаворит да бяга отпред през целия ден.

Втори стартира Майкъл Макдауъл, който спечели първата си победа за купата в това състезание преди три години при разстройство на Пепеляшка. Макдауъл току-що пропусна първия си пол в кариерата в сряда с миг на око – обиколка с 0,071 секунди по-бавна от тази на Логано.

Докато Fords доминираха в квалификациите с единичен автомобил, за да определят първите две стартови места, Toyota спечелиха победи и в двете квалификационни състезания с 60 обиколки в четвъртък, които определиха реда за останалата част от полето.

Забележителни имена

Ето къде ще се подредят други звезди от поредицата за неделното състезание:

Райън Блейни, миналогодишният шампион от Купата, ще стартира отзад на 32-о място, след като жестока катастрофа в квалификационните състезания в четвъртък унищожи неговия номер 12 Ford и няколко други коли.

Чейс Елиът, любимецът на феновете и претендент за титлата, който иска да се възстанови, след като пропусна няколко състезания миналата година поради контузия, ще стартира пети с Chevrolet номер 9.

Дени Хамлин, трикратен победител от 500, който спечели предсезонното събитие на NASCAR в Los Angeles Coliseum преди две седмици, ще стартира осми с Toyota № 11.

Бъба Уолъс, който завърши втори в 500 два пъти и кара за отбор, който е съсобственик на Хамлин и легендата на НБА Майкъл Джордан, ще се нареди на 24-то място в Toyota № 23.

Уилям Байрон, който спечели най-много състезания за купата от всички пилоти през миналия сезон с шест, ще стартира 18-ти с № 24 Chevrolet. Съотборникът му Кайл Ларсън – който спечели четири състезания миналата година – ще стартира заедно със 17-и.

Кайл Буш, поляризираща личност, който сега се е превърнал в по-възрастен държавник в спорта, ще се бори за първата си победа 500 в Chevrolet номер 8 от 34-та позиция.

Членът на Залата на славата на NASCAR и седемкратният шампион Джими Джонсън се завръща след полупенсиониране, за да се опита да спечели от 23-та позиция в Toyota № 84, което е състежател заедно с иконата на NASCAR Ричард Пети.

Рос Частейн, чийто смел пас в последната обиколка, докато караше срещу стената в Мартинсвил през 2022 г., стана вирусен и му спечели кандидатура във финала на шампионата през същата година, кара за отбора, който е съсобственик на музикалната звезда Питбул и ще започне 21-ви под номер. 1 Шевролет.

Рики Стенхаус-младши, защитаващият титлата си в състезанието и често състезаващ се на суперспийдуей, ще стартира 35-и с Chevrolet номер 47.

Бързи удари

Нов в спорта? Ето още няколко подробности, които трябва да знаете:

· Подобно на шофирането в ежедневния ви автомобил, никой няма право да пресича двойната жълта линия. Всеки пилот, който се опита да премине, докато минава под линията, боядисана в долната част на пистата, ще бъде санкциониран.

· Тъй като всички коли се движат с еднакви скорости, ударите и блокирането се използват силно за напредване или защита на позиции. Това може да доведе до решения и грешки за части от секундата, което води до пагубни натрупвания при 200 mph.

· Състезанията на NASCAR са разделени на три етапа – в края на първи и втори етап ще бъде показан флаг за предупреждение и ще бъдат присъдени точки, които отиват за определяне на общия шампион за всяка година. NASCAR използва плейофна система за точки, която постепенно елиминира пилоти през последните десет състезания, оставяйки само четирима пилоти на финала на сезона през ноември да се състезават за титлата.

Източник: cnn.com